Vatanyolu.com Silayolunda Rehberiniz
Vatanyolu.com Silayolunda Rehberiniz

Macaristan’da sigara alanlar dikkat!

Macaristan’da gümrük kapılarındaki didik didik aramalar vatandaşları bezdirdiği gibi, kişi başına 2 paketten fazla sigaraya izin verilmiyor MACARİSTAN’DA bu yıl da inşaat sürüyor. AB üyesi olan Macaristan’dan geçişte fazla bir sorun bulunmuyor. Ancak Sırbistan sınırına yakın bölgede inşaat çalışmaları devam ediyor. Bu çalışmaların izin sezonuna kadar bitirilmesi bekleniyor. Macaristan’daki en büyük yenilik, park yerlerinde bırakılan […]

28 Mart 2014 - 20:32 'de eklendi ve 23 kez görüntülendi. A+A-

Macaristan’da sigara alanlar dikkat!

Macaristan’da gümrük kapılarındaki didik didik aramalar vatandaşları bezdirdiği gibi, kişi başına 2 paketten fazla sigaraya izin verilmiyor

MACARİSTAN’DA bu yıl da inşaat sürüyor. AB üyesi olan Macaristan’dan geçişte fazla bir sorun bulunmuyor. Ancak Sırbistan sınırına yakın bölgede inşaat çalışmaları devam ediyor. Bu çalışmaların izin sezonuna kadar bitirilmesi bekleniyor. Macaristan’daki en büyük yenilik, park yerlerinde bırakılan çöplere ceza kesilmesi. Çöpünü yerde bırakanların tespit edilmesi halinde, 150 euroya varan ceza kesilebiliyor. En az ceza ise, 10 euro.

 

 

 

ARAMALAR BEZDİRİYOR

BUNUN yanı sıra gümrüklerde vatandaşları bezdiren aramalar, bu yıl da yine olacak gibi. Ayrıca Macaristan’da ödemelerde sıkıntı sürüyor. Euro ile ödemeniz durumunda çok fahiş fiyatlarla karşı karşıya kalabilirsiniz. Örneğin mazotun litresi, 2 euroyu geçiyor.

SADECE 2 PAKET

ANCAK Macaristan’daki sıkıntılar bunlarla sınırlı değil. Ülkeye sadece ve sadece iki paket (40 adet) sigara sokulmasına izin veren Macaristan, örneğin diğer ülkelerden hiç sorun yaşamadan 1 kartonla geçen vatandaşlara ceza yağdırıyor. İzinciler alışık olduğundan, kişi başına 1 karton sigara ile geldikleri Macar sınırında büyük cezalar ödüyor. Hem alınan sigaraya el konuluyor, hem de yüksek cezalar kesiliyor.

BEYAN EDİN

6 kartondan fazla sigara ile yakalananlar ise, mahkemeye çıkartılıyor. Sigarası fazla olanlar, bunu beyan edip vergisini ödemek suretiyle cezadan kurtulabilir. Aksi taktirde en az 70 euro ceza kesiliyor.

DİDİK DİDİK ARIYORLAR

MACARİSTAN, dönüş yolunda tercih edilmesi durumunda büyük sıkıntı yaşatıyor. Çünkü Schengen giriş kapısı olduğu için, çok sıkı arama yapılıyor. Girişte bu nedenle büyük araç kuyrukları oluşuyor. Bu nedenle vatandaşların yanlarında bol miktarda su bulundurmaları ve sabırlı olmaları gerekiyor.

EURO İLE ÖDEMEK SORUN

MACARİSTAN’DA euro ile ödemek yine sıkıntılı. Çünkü euro ile ödendiği zaman, Macarlar daha yüklü bir fatura ile karşınıza çıkıyorlar. Bu durumda mazotun litresi 2 euroyu rahat geçiyor.

CEZALAR ÇOK YÜKSEK

MACARİSTAN’DAKİ otoyollarda hız sınırı 130 km. Hızlı yollarda 110 hız sınırı karayollarında 90 km. Yerleşim alanlarda hız sınırı 50 km. Macaristan’da polisin 10 bin Forint’ten fazla para cezasını tahsil etme hakkı yok. Polis 100 bin Forint’e kadar ceza yazabiliyor. 1 Euro’nun 280 Forint civarında olduğunu hesaplarsak, trafik cezaları çok yüksek miktarlar tutabiliyor. Genellikle bütün ülkelerde olduğu gibi Macaristan’da da kemer takma mecburiyeti var. Araç kullanırken telefonla konuşmak kesinlikle yasak.

VİNYET MECBURİ

MACARİSTAN’DA vinyet almak mecburiyetindesiniz. Vinyet alırken size verilen üzerinde plaka numaranızın olduğu faturayı yolculuk esnasında yanınızda bulundurmak mecburiyetindesiniz. Vinyet almayı kesinlikle unutmayın çünkü vinyet alırken plaka numaranız işlendiği için otoyollarda vinyetiniz olup olmadığı elektronik olarak kontrol ediliyor. Vinyet almadığınız tespit edilirse 13 bin 200 Forint ceza ödemeniz gerekiyor.

GÜZERGAH

MACARİSTAN güzergahını kullanacaklar Avusturya’ya Passau üzerinden girebilirler. Avusturya’ya girdikten sonra Linz-Viyana takip edilecek. Viyana’ya yaklaşırken tabelalarda Budapeşte-Macaristan gösteriyor. Macaristan’a girdikten sonra Budapeşte, daha sonra da Szeged takip edilecek.

Sigara sınırına dikkat

Macaristan’da vatandaşların en çok sıkıntı yaşayabilecekleri sorunların başında, sigara sınırı geliyor. Macaristan, kişi başına sadece iki paket sigaraya izin veriyor. Bu nedenle yanlarında daha fazla sigara bulunduranların, yüksek cezalarla karşı karşıya kalması mümkün.

Önemli telefonlar

Budapeşte Büyükelçiliği: 0036-1-3445025

Polis: 112

İlkyardım: 104

Otomobil Kulübü: 188

Yakıt fiyatları

Süper benzin: 1,55-1,57 euro

Dizel: 1,50-1,52 euro

Vinyet fiyatları

4 günlük: 10 Euro

10 günlük: 13 Euro

1 aylık: 19 Euro

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
Macaristan vinyeti online daha ucuz! Macaristan vinyeti online daha ucuz!

Macaristan’da gümrük kapılarındaki didik didik aramalar vatandaşları bezdirdiği gibi, kişi başına 2 paketten fazla sigaraya izin verilm...

Sıla Yolu 2015: Macaristan vinyete cezasi Sıla Yolu 2015: Macaristan vinyete cezas...

Macaristan’da gümrük kapılarındaki didik didik aramalar vatandaşları bezdirdiği gibi, kişi başına 2 paketten fazla sigaraya izin verilm...

Sıla Yolu 2015: Macaristan hiz siniri Sıla Yolu 2015: Macaristan hiz siniri

Macaristan’da gümrük kapılarındaki didik didik aramalar vatandaşları bezdirdiği gibi, kişi başına 2 paketten fazla sigaraya izin verilm...

Sıla Yolu 2015: Macaristan vinyete mecburi Sıla Yolu 2015: Macaristan vinyete mecbu...

Macaristan’da gümrük kapılarındaki didik didik aramalar vatandaşları bezdirdiği gibi, kişi başına 2 paketten fazla sigaraya izin verilm...

BU HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTER MİSİNİZ?(Yorum Yok)

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

SON EKLENEN HABERLER
Silayolu 2015: Sezon acildi Herkese Hayirli Yolculuklar Silayolu 2015: Sezon acil...

Vatanyolu.com ekip’i olarak bütün gurbetcilerimize kaz...

Sirbistan: Uluslar arasi ehliyet (Internationaler Führerschein) Sirbistan: Uluslar arasi ...

AVRUPA’dan karayoluyla Türkiye’ye giden izincilerin “Sırp po...

Sahte ADAC’lar yollarda Sahte ADAC’lar yoll...

Sahte ADAC’lar yollarda..     Silayolu güzer...

Yeni pasaport başvurusu Yeni pasaport başvurusu

Nüfus cüzdanı aslı, (T.C. Kimlik no’lu – 15 yaşından büyükle...

Germanwings uçağını düşüren pilot ile ilgili yeni gelişme Germanwings uçağını düşür...

Germanwings uçağını kasten düşüren Andreas Lubitz’in kazadan...

ABD mahkemesi çevrecilere karşı Shell’i haklı buldu ABD mahkemesi çevrecilere...

ABD'deki federal temyiz mahkemesi, çevreci grupların şiddetl...

Mescid-i Aksa’ya Türk bayrağı asıldı Mescid-i Aksa’ya Tü...

Filistinli gençler dün Türkiye'ye desteklerini belirtmek içi...

Tuğçe Albayrak’ın katiline 3 yıl hapis cezası verildi Tuğçe Albayrak’ın k...

Almanya'da iki genç kıza yardım etmek isterken uğradığı sald...

Bulgaristan’da Ramazan’ın ilk gününde provokasyon Bulgaristan’da Rama...

Gotze Delçev kentindeki tarihi Karaca Paşa Camisi'nin minare...

Uçağa binen kaçak yolcu çatıya düştü Uçağa binen kaçak yolcu ç...

İngiltere'nin başkenti Londra'daki bir dükkanın çatısına uça...

FOTO GALERİ
AVUSTURYA HABERLERİ
VIDEO GALERİ